Hosting to udostępnianie przez dostawcę usług internetowych swoich zasobów.
Mowa tutaj o:
- rezerwacji określonego miejsca na dysku twardym
- określeniu ilości danych jakie zostaną przesłane z/do konta hostingowego (transfer) oraz określeniu, czy po jego przeroczeniu strona zostanie zablokowana, czy będą naliczane opłaty za dodatkowy transfer
- przydzieleniu odpowiedniej ilości baz danych oraz miejsca na nie
Jeżeli chcemy by strona internetowa była widoczna w internecie, a jednocześnie nie martwiąć się o administrację serwerem, zarządzanie nim, dbanie o niezawodność łącza czy zasialania, hosting jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu to nie klient, a dostawca hostingu dba o sprawy takie jak:
- stan techniczny podzespołów serwera, a w razie awarii ich wymianę
- połączenie z internetem (w przypadku hostingu obowiązkowo od minimum dwóch niezależnych dostawców, by zwiększyć niezawodność i stabilność działania usług)
- zabezpieczenie serwerów przed atakami przez internet oraz przed uszkodzeniem fizycznym (powódź, pożar, zwarcie instalacji elektrycznej, klęska żywiołowa)
- zapewnienie ciągłości zasilania (np. zasilanie z dwóch niezależnych podstacji energetycznych, zapas mocy, zasilacze UPS itp)
- backup danych
Najważniejsza sprawa – nie na dobrej i jednocześnie taniej usługi hostingowej. Można mieć hosting albo tani, albo dobry.